آشنایی با ACR | ترام

تغییر زبان

در گروه صنعتی ترام محقق شد: نخستین چاپ با ACR

تصویری که از عملیات رجیستری شیت چاپی در ذهن دارید چیست ؟

لابد چیزی شبیه این تصویر :

چاپ-و-بسته-بندییا این تصویر:

acr

استفاده از رجیسترهای چاپ به این شکل خطاهای زیادی به همراه داشت و بهره بردن از آن در سفارشاتی که نیاز به دقت رجیستری بسیار بالا داشتند به شدت چالش‌برانگیز بود.

اولین و درعین حال ساده‌ترین ضعف این نوع علامت‌های رجیستر، ضخامت آنها بود. همه می‌دانیم که خط دارای ضخامت است، هرچند این ضخامت می‌تواند بسیار اندک باشد اما در صورتی که شیت چاپی به هر دلیل رجیستر نشده بود وجود ضخامت در خطوط می‌توانست مشکلی برای اپراتور باشد.

تصور کنید که در یک تصویر چهار رنگ CMYK ، رنگ زرد با خطای رجیستری همراه باشد اما به دلیل ضخامت خطوط رجیستری و همچنین قدرت پوشش بالاتر مشکی این ایراد می‌تواند از چشم پنهان بماند.

چاپ-و-جعبه-سازی-ترام

ایراد مهم دیگر خطای نیروی انسانی در رصد و مراقبت از رجیستر بود که گاهی نتایجی فاجعه‌بار به همراه داشت. چشم انسان علی‌رغم همه تکامل و پیچیدگی خود، در مورد مفاهیم کنترلی می‌تواند خطاهای متفاوتی را مرتکب گردد که در مورد علامت رجیستر نیز به خوبی مصداق دارد.

این دو دلیل در صورت دیده شدن توسط اپراتور، نهایتا به کند شدن سرعت تنظیم و تولید منجر می‌گردید و صرف زمان به منظور اصلاح دو یا چندباره‌ی رجیستر به صورت مستقیم و غیرمستقیم روی کیفیت چاپ نیز اثرگذار بود.

همین دلایل ساده موجب شده است که صنعت چاپ روز دنیا ، خطوط رجیستری قدیمی را به دست فراموشی بسپرد و به جای آن از سیستم ACR استفاده کند.

ACR ایده‌ای بسیار ساده و درعین حال به شدت هوشمندانه دارد. درACR  که برآمده از عبارت Automatic Camera Register  است به جای خطوط از نقطه و به جای کنترل خطاپذیر انسانی از چشم خطاناپذیر ماشینی استفاده می‌گردد.

جعبه-مقواییدر این روش نقاط علامت رجیستر توسط یک دوربین خوانده و در صورت نیاز این اصلاح به صورت خودکار توسط خود ماشین انجام می‌شود. به دلیل اینکه نقطه عملا ضخامتی ندارد ، در صورت جابجایی و یا ایراد در زوایای رجیستر ، ایراد به سرعت توسط ماشین چاپ رصد و اصلاح می‌گردد. در این شیوه امکان بروز خطا بسیار پایین و در صورت بروز زمان صرف شده در راستای رفع اشکال ، حداقل خواهد بود.

تمامی تجیهزات جدید چاپ گروه صنعتی ترام به فن‌آوری ACR مجهز هستند و نخستین تجربه کار با ACR علاوه بر دقت بسیار زیاد، برای ما هیجان‌انگیز نیز بود چرا که ما را یک گام به تولید محصولاتی دقیق و بدون ایراد نزدیک‌تر می‌کند.

برای مطالعه بیشتر در مورد ACR به اینجا مراجعه فرمایید.

 

مهدی شعبانی پور
مدیر بازاریابی و فروش
گروه صنعتی ترام