اهمیت بسته بندی (بسته بندی به عنوان ابزار بازاریابی) | ترام

تغییر زبان

اهمیت بسته بندی ( بسته بندی به عنوان ابزار بازاریابی)

برخی اوقات ما نقش و اهمیت بسته بندی را دست کم می‌گیریم. بی هیچ تأمل و تفکری بسته بندی محصول خریداری شده را باز می‌کنیم. غافل از آن که بسته بندی محصول پیام ها و ناگفته های بسیاری را به ضمیر ناخودآگاه ما مخابره می‌کند و تا حد زیادی تصمیم ما را برای خرید یک محصول تحت تأثیر قرار می‌دهد. بسته بندی، عنصر بسیار قدرتمندی است که ما را نسبت به خرید یک محصول تشویق و ترغیب می‌کند در حالی که خود از نقش بسیار مهم و حیاتی آن بی‌خبریم. تاریخچه بسته بندی به همان روزهایی بر می گردد که بشر پس از موفقیت در تولید، به فکر راهی مطمئن برای نگهداری و محافظت کالاهایش افتاد. روزهایی که انسان اولیه برای حفظ و حمل و نقل گوشت شکار از برگ درختان لفاف می ساخت و کدو، تنه خالی درختان، پوست، مثانه و روده حیوانات، ابتدایی ترین وسایلی بودند که انسان برای این منظور از آنها استفاده کرد. هنوز هم در جوامع قدیمی، این وسایل مانند نوعی لفاف بسته بندی، مورد استفاده قرار می گیرند. سبدهای بافته شده از حصیر، کوزه و جعبه های چوبی از اولین وسایلی هستند که انسان با دست خود و به منظور نگهداری مواد مختلف ساخته است.

کارایی بسته بندی

بسته بندی پنج کارایی اصلی دارد:

  • مراقبت از محصول در برابر عوامل بیولوژیکی، آسیب مکانیکی، سموم، حرارت، نور و…
  • تسهیل حمل محصول
  • ایجاد جذابیت و تشویق مشتری نهایی به خرید ( تبلیغ رایگان )
  • ارائه اطلاعات در مورد محصول
  • برند سازی و تمایز از محصولات مشابه

شاید بیشتر تولیدکنندگان بر این عقیده باشند که خود محصول از بسته بندی مهم تر می باشد در حالی که بسته بندی می تواند نقش بسیار مهمی در موفقیت یا شکست فروش یک محصول ایفا کند. هدف از بسته بندی محصول، محافظت از صدمات احتمالی و نمایش ظاهری مطلوب از کیفیت می باشد. بسته بندی محصول فقط در دوران حمل و نقل از تولید کننده به مصرف کننده، از محصول محافظت نمی کند بلکه حتی در قفسه های مغازه ها نیز از صدمات جلوگیری و خود به طور مستقیم بدون نیاز به شخص دیگری برای محصول تبلیغ می کند. بسته بندی اهمیت به‌ سزایی در مقوله حفاظت، انبار کردن و جابه‌جایی بهداشتی کالا دارد و نقشی مهم و کلیدی را در بازاریابی آن کالا ایفا می‌کند. بسته بندی مهم‌ترین شکل تبلیغات است که در حساس‌ترین مرحله از خرید، مجال عرض ‌اندام می‌یابد؛ درست لحظه‌ای که مشتری اقدام به خرید می‌کند. محصولات به انواع مختلفی بسته­ بندی می­شوند. بسته بندی نقش مهمی برای به تصویر کشیدن اطلاعات در مورد محصول نیز ایفا می کند. بسته بندی بیرونی ممکن است شامل توضیحات چگونگی استفاده از محصول و یا درست کردن محصول باشد. تصمیم گیری برای خرید بسته بندی ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده و اطلاعات تغذیه ای در مورد محصول باشد. این اطلاعات می­تواند به فروش محصول نیز کمک کند چرا که به مشتریان اجازه می­دهد تا اطلاعات لازم در مورد محصول را به دست آورند و تصمیم به خرید بگیرند. اطلاعات موجود در یک بسته ممکن است خواننده را تشویق به خرید محصول کند بدون آن که نیاز به صحبت کردن با کارمند فروشگاه باشد. تمایز بسته ­بندی همچنین می­تواند محصول را از محصول دیگر متفاوت کند. چرا که بسته بندی هر محصول شامل نام شرکت، آرم و طرح رنگ کمپانی تولید شده می باشد و کمکی است به مصرف ­کنندگان تا در میان رقابتی که بین مارک­ های متفاوت وجود دارد محصول مورد نظر را شناسایی و انتخاب کند.

از بسته بندی با عناوینی همچون: پنج ثانیه پایانی بازاریابی، رسانه پایدار و یا آخرین فروشنده یاد می شود. بسته بندی درست و اصولی با طراحی مناسب نقش عمده ای در جداسازی برندها و نام و نشانی کالا را برعهده دارند. گاهی با شکل ظاهری ( Structure ) و گاهی با استفاده از رنگ و پوشش ( Coating ) مناسب این کار را انجام می دهد.

سخن آخر اینکه بسته بندی خود یک فروشنده خاموش می­باشد و بدون نیاز به توضیحات اضافی از طرف فروشنده، خریدار را جذب و راغب به خرید آن محصول می کند.