ارگوترونیک | ترام

تغییر زبان

ارگوترونیک

حال که با نحوه کار مدیریت رنگ آشنا شدیم وقت آن است که با ابزارهای کنترلی آن نیز آشنا شویم.

سیستم‌های کنترل کیفیت رنگ، بسته به نام سازنده ماشین اسامی مختلفی می‌گیرند و «ارگوترونیک» نامی است که شرکت معظم Koenig & Bauer برای سیستم و ابزار مدیریت رنگ خود برگزیده است. سیستم ارگوترونیک، دارای توانایی‌های منحصر به فردی است که از Patent شرکت Koenig & Bauer بهره می‌گیرد.

ارگوترونیک در واقع سیستمی بسیار هوشمند است که عملیات مدیریت رنگ را به صورتی کاملا خودکار کنترل می‌کند به نحوی که در هر لحظه، از صحت عملیات چاپ اطمینان حاصل می‌نمایند. این ابزار به صورت اینلاین L*a*b* رنگ‌های شیت چاپ را خوانش و در صورت مشاهده مغایرت با فایل به صورت کاملا خودکار تغییرات مورد نیاز در میزان مرکب‌دهی نقاط مشخص را در شیرهای مرکب اعمال می‌نماید.

برای این کار لازم نیست تمامی رنگ‌های موجود در شیت را بررسی نماید ؛ کاری که در واقع فقط در مواردی همچون چاپ اسکناس توجیه دارد. در عوض کافی است مشروط به استاندارد بودن فایل، کالربار شیت را مطالعه و رنگ‌های موجود در کالربار را به درستی و با L*a*b* صحیح چاپ کند. منطقا چنانچه رنگ هر سلول از کالربار شیت صحیح باشد تمام رنگ‌های موجود در آن شیت نیز به درستی چاپ شده است و به قول معروف ؛ چون صد آید نود هم پیش ماست!

امروزه جدیدترین نسل سیستم‌ ارگوترونیک شرکت Koenig & Bauer  توانایی خوانش کالربارهای ناپیوسته در یک شیت چاپی و با ضخامتی در حدود ۳ میلی‌متر را دارند و این بدان معناست که برای جانمایی کالربار در یک شیت ناگزیر از افزایش حداقل ۱۰ میلی‌متری سایز مقوا یا کاغذ نخواهیم بود و می‌توانیم کالربار را به صورت ناپیوسته در هر نقطه‌ای از شیت تعبیه نماییم.

مزیت بسیار مهم دیگر این است که ماشین‌های جدید این امکان را دارند که فرآیند چاپ را به صورت کامل بر اساسL*a*b*  ذخیره نمایند و این بدان معناست که چنانچه برای چاپ مجدد یک سفارش، بسترچاپی یا هر یک از متغیرهای دیگر تغییر نمود، ماشین و سیستم مدیریت رنگ می‌تواند با سرعتی وصف‌ناشدنی و با حداقل ضایعات (چیزی کمتر از ۱۰ شیت) مجددا به رنگی یکنواخت و تکرارپذیر با همان L*a*b* دست یابد.

برای شکستن مرزهای صنعت کشور ، باید به دانش روز دنیا تکیه کنیم.

 

مهدی شعبانی پور
مدیر بازاریابی و فروش
گروه صنعتی ترام

ارگوترونیک